Zdecydowałem. Biorę się za siebie. Czyli… jak zacząć ćwiczyć na siłowni.

Podziel się wpisem na:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Podjąłeś więc decyzję, że zaczynasz ćwiczyć. A może dopiero się zastanawiasz czy jest to coś dla Ciebie? Chcąc rozwiać jakiekolwiek Twoje wątpliwości zapraszam Cię do przeczytania lub przesłuchania mojego wpisu „Dlaczego brak aktywności fizycznej czyni Cię odmieńcem”. Chodzi o to, że niezależnie jaki jest teraz Twój cel: chcesz schudnąć, zbudować masę mięśniową czy zacząć ćwiczyć bo inni też zaczynają, aktywność fizyczna powinna być nieodłącznym elementem Twojego życia! Obok szeregu możliwych skutków braku ruchu (zwiększone ryzyko zawału, pogłębianie wad postawy, chroniczne zmęczenie, brak siły fizycznej do wykonywania codziennych czynności) stoi masa jej korzyści, tj. duży poziom energii w ciągu dnia, sprawność (którą możesz wykorzystywać w zabawach z dziećmi, rodziną), zwiększona pewność siebie i nawet dłuższe życie.

Patrząc na powyższe, cieszę się, że chcesz zacząć ćwiczyć i dawać dobry przykład innym. To w dzisiejszych czasach szczególnie ważne, jeśli nie chcemy żeby za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat każdy musiał się poruszać z miejsca na miejsce urządzeniami typu elektryczna hulajnoga (przez brak sprawności i kondycji do normalnego chodzenia).

Jak zacząć ćwiczyć na siłowni?

Podjąłeś decyzję, czyli najważniejszy krok za Tobą. Teraz pora żeby znaleźć miejsce do ćwiczeń.

Wybierz siłownię, która jest blisko Twojego miejsca zamieszkania albo miejsca Twojej pracy. Jest to kwestia oszczędności czasu. Jeśli poruszasz się po mieście samochodem, możesz mieć większy wybór. Wyszukaj w wyszukiwarce w internecie klubów fitness w wybranym przez Ciebie miejscu i odwiedź ich strony fitness. Zwróć uwagę na zamieszczone zdjęcia oraz opinie.

To czym najmniej powinieneś się przejmować to zakres usług (to tak naprawdę nie ma znaczenia, bo będzie wprowadzać chaos w podejmowaniu decyzji) oraz cena. Kwestia ceny to dość delikatny temat na tym rynku i toczonych jest na tym polu wiele bitew cenowych. Tak naprawdę różnica 50zł miesięcznie mało komu może dać się odczuć. Jeśli więc jakiś klub z jakiegoś względu bardziej do Ciebie przemawia, ale cena jest odrobinę większa to zagospodaruj swoje finanse tak, żeby móc sobie na to pozwolić. Dodatkowo każda siłownia (a przynajmniej 99%) ma możliwość jednorazowego wejścia za darmo (a może w Twoim miejscu pracy oferowana jest karta umożlwiająca wejście na siłownie?) Np. Multisport, OK system, itp.). Wybierz kilka opcji, które najbardziej do Ciebie przemawiają i odwiedź je. Decyzję podejmij później.

Ćwiczę sam vs. ćwiczę z trenerem personalnym

Możesz pójść dwiema ścieżkami. Od samego początku ćwiczysz sam na własną rękę, albo wynajmujesz specjalistę, z którym ćwiczysz cały czas lub, który uczy Cię ćwiczeń i później pracujesz sam.

Od początku ćwiczę sam!

Jest to droga, którą wybiera prawdopodobnie przynajmniej 90% osób odwiedzających siłownię. Niekoniecznie jest to zły wybór… (…)

Jeśli przygodę z treningiem chcesz zacząć na własną rękę, a do tego zrobić to dobrze to podaję Ci kilka kroków, które warto przejść:

 1. Określ dokładnie swój cel i następnie mierz efekty. Jeśli Twoim celem jest zrzucenie 10kg wagi i poprawienie sylwetki to złap jak najwięcej punktów zaczepienia do oceny postępów: pomiary wagi, obwodów, zdjęcia.
 2. Ustal jak często i w jakich godzinach możesz ćwiczyć. Jeśli swoje wizyty pozostawisz dziele przypadku to jest duża szansa, że efekty Twoich ćwiczeń też będą przypadkowe. Dobrym pomysłem będzie aplikacja do śledzenia nawyków, gdzie będziesz odhaczać wykonane treningi (aplikacja: Way of life, Nawyki, Habitshare)
 3. Zrób research na temat sposobów w jaki sposób ćwiczy się na siłowni. Zagłębiając się w czeluści internetu dowiesz się o treningu siłowym, treningu cardio, interwałowym, crossficie, grupowych zajęciach fitness. Znajdź na youtube nagrania takich treningów i zobacz co Ci najbardziej odpowiada łącząc to z celem, który chcesz osiągnąć.
 4. Wybierz 2 lub 3 zestawy ćwiczeń, które będziesz wykonywać. Skup się na ich mniejszej ilości, tak żeby móc dopracować technikę wykonywania ćwiczeń.
 5. Skup się na nauce podstawowych wzorców ruchowych takich jak podnoszenie, wypychanie, przyciąganie, przysiady.
 6. Szczegółowo przeanalizuj nagrania dostępne w internecie, które pokazują ćwiczenia z Twojego planu.
 7. Dbaj o odpowiednią regenerację na treningu – ustal sobie odpowiednie przerwy, nie za długie ale też nie za krótkie. Pomiędzy każdym ćwiczeniem, w zależności od jego trudności możesz robić 1-2 min przerwy.
 8. Nagrywaj się okresowo podczas swoich ćwiczeń, żeby móc zaobserwować swoją technikę i mieć świadomość ewentualnych błędów.
 9. Nie bój się pytać innych osób na siłowni o rady! Dosłownie każdy był kiedyś na Twoim miejscu i chętnie Ci teraz pomoże.

Szukam wsparcia u specjalisty!

Zaczynając swoją przygodę możesz zasięgnąć porad specjalisty. W klubie fitness zazwyczaj znajdziesz instruktora, który podpowie Ci jak używać konkretnych maszyn. Możesz również pójść krok dalej i wynająć trenera personalnego, który na spotkaniu poświęci swoją uwagę w pełni Tobie. Coraz bardziej rozwija się również rynek nauki przez internet. I o ile może się to wydawać nietypowe, żeby ktoś uczył Cię czegoś online, to co lepsi trenerzy mają wypracowane odpowiednie metody, żeby i w ten sposób przekazać swoją wiedzę.

Współpraca online

Zdecydowałeś się na pomoc przez internet. Jest to dobry wybór, który jednak może wymagać od Ciebie więcej wkładu i przyłożenia się do tematu. Bo o ile w bezpośrednim treningu personalnym trener „stoi nad Tobą”, to tutaj sam trzymasz nad sobą bat.

W pierwszej kolejności zrób dobry research. Nie ogranicza Cię tu lokalizacja. Osoba, którą wybierzesz może być nawet z innego kraju.

Rozejrzyj się na Instagramie, facebooku czy w wyszukiwarce google’a. Porównaj kilka ofert. Napisz do wybranych osób i poproś o opis tego jak będzie wyglądała potencjalna współpraca.

Upewnij się, że praca, którą wykonują nie jest typową „masówką”, czyli wysyłaniem każdemu nowemu klientowi tego samego planu.

Jak to rozpoznać?

Dobry trener, który faktycznie spersonalizuje Twój plan i będzie zaangażowany we współpracę:

 • zrobi z Tobą szczegółową konsultację, na której zada Ci pytania, których nikt nigdy wcześniej Ci nie zadawał, będzie chciał przeprowadzić z Tobą trening próbny,
 • poprosi Cię o nagranie kilku ćwiczeń, żeby móc zapoznać się z Twoimi możliwościami,
 • opisze Ci swój pomysł na realizację Twoich celów.

W momencie kiedy wybierzesz już swojego trenera, wasza współpraca może wyglądać w następujący sposób (opiszę na swoim przykładzie):

 • trener przeprowadza szczegółową konsultację oraz prosi o nagranie kilku filmików z ćwiczeniami
 • po analizie otrzymanych informacji trener proponuje Ci rozwiązanie
 • po ustaleniu szczegółów takich jak plan treningowy, ilość treningów w ciągu tygodnia, trener rozpisuje dla Ciebie plan wraz z dołączonymi nagraniami poszczególnych ćwiczeń
 • w każdym tygodniu przesyłasz raport z wykonanych treningów
 • trener odpowiada na Twoje pytania w ustalonym schemacie, analizuje nagrania z ćwiczeń, które mu przesyłasz

Plusy współpracy:

 • dobrze dopasowany plan do Twoich możliwości
 • kontrola zewnętrzna (cotygodniowe raporty)
 • łatwy dostęp do wiedzy (poprzez zadawanie pytań specjaliście)
 • cena będzie niższa niż przy bezpośrednich treningach personalnych

Minusy:

 • sam musisz się motywować żeby wyjść na siłownię lub zrobić trening w domu
 • brak stuprocentowej pewności dobrze wykonywanego ćwiczenia bezpośrednio na treningu

Współpraca stacjonarna z trenerem personalnym

Trening personalny jest najbardziej indywidualną metodą nauczania lub prowadzenia treningowego. Jesteś pod opieką specjalisty, który dostosowuje ćwiczenia do Twoich możliwości i dba o to żebyś stale się rozwijał oraz przybliżał do osiągnięcia założonych celów.

I znowu pojawia się tu kilka opcji pracy z trenerem.

Możesz podjąć stałą współpracę, czyli ćwiczycie razem do momentu kiedy jedna ze stron nie wyrazi chęci zaprzestania.

Kolejną możliwością jest wykupienie pewnego pakietu treningów, podczas którego trener edukuje Cię treningowo, tak żebyś w przyszłości mógł ćwiczyć sam.

Jeśli jesteś osobą bardziej zaawansowaną możesz też umawiać się z trenerem okresowo, aby sprawdził technikę Twoich ćwiczeń lub ułożył i zaprezentował nowy plan treningowy.

Jak znaleźć trenera personalnego?

 • wybierz lokalizację, która Ci odpowiada lub poszukaj trenera online (media społecznościowe, google)
 • przejrzyj opisy trenerów w wybranych miejscach (jeśli są dostępne),
 • wybierz trenera (lub kilku) i umów się na rozmowę,
 • przygotuj pytania jakie chcesz zadać,
 • na spotkaniu zwróć uwagę na to, jak prowadzona jest konsultacja (czy trener zainteresowany jest Twoją osobą i zadaje dociekliwe pytania, czy jest pewny siebie, czy czujesz, że wie co robi)
 • pamiętaj, że konsultacja nie zobowiązuje Cię do zakupu treningów!
 • zanim podejmiesz współpracę zastanów się czy dogadujesz się z trenerem, czy odpowiada Ci jego podejście, charakter, czy wzbudza w Tobie zaufanie?

Co daje Ci trening personalny:

 • motywacja,
 • fachowa wiedza,
 • stały kontakt z trenerem,
 • pewność wykonywania optymalnej pracy na treningu,
 • efektywnie wykorzystany czas na treningu.

Którą opcję wybrać?

Moje początki na siłowni można opisać jako standardowe. Minęło około 5 lat zanim można było powiedzieć, że jestem w 100% pewien tego co robię. Nie było też takich zasobów wiedzy, choćby w internecie, jakie są teraz. Nie wiem też czy w moim rodzinnym mieście był choćby jeden trener personalny.

I to nie jest tak, że te 5 lat było stracone. Nie. Dało mi to wiele lekcji dzięki mojej dociekliwości i przede wszystkim wytrwałości. Biorąc pod uwagę, że przynajmniej w 99% procentach będzie to tak wyglądało u każdego (czasem te 5 lat można wydłużyć się do -nastu lat, bo pogłębiane złe wzorce naukowe, bez świadomości, że są złe – takie pozostaną), to:

Ze wszystkich trzech opcji jakie przedstawiłem, najbardziej efektywne wydaje się zatrudnienie trenera personalnego…i tak w rzeczywistości jest.

Jeśli ufasz sobie, swojej wytrwałości i rzetelności to dobrą możliwością jest również prowadzenie treningowe online. Jest to świetne rozwiązanie zwłaszcza, kiedy masz już za sobą bezpośrednie lekcje i Twoja technika ćwiczeń jest przynajmniej zadowalająca. Jako początkujący nie zawsze możesz dobrze zrozumieć wiedzę zawartą na nagraniach video.

Niezależnie od drogi, którą wybierzesz, jestem z Ciebie dumny, że podjąłeś decyzję żeby ćwiczyć. Jeśli masz jakieś wątpliwości co do tego jak rozpocząć swoją przygodę treningową lub nie jesteś pewien tego, którą drogę wybrać to napisz do mnie i chętnie Ci pomogę!

Jeżeli uważasz ten wpis za pomocny, podeślij swoim bliskim i znajomym, którzy już od X czasu obiecują, że zaczną ćwiczyć, ale jeszcze tego nie zrobili.

Podziel się wpisem na:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Zobacz również inne wpisy:

Zapraszam do rozmowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.